Preloader

Týraní senioři: „Parazitování“ potomků popírají a bojí se jej hlásit, varuje expertka

Týraní senioři

Domácí násilí se zdaleka netýká pouze lidí středního věku. Jednou ze skupin nejvíce ohrožených týráním jsou senioři. Průzkumy mluví o třech až pěti procentech z nich, kteří si něčím takovým procházejí. Reálná čísla jsou ale podle advokátky Lucie Hrdé mnohem vyšší, protože nahlášené případy jsou ojedinělým jevem. Přitom způsobů, jak těmto lidem pomoci, je řada.

„Agresorem se nejčastěji stává jejich potomek. Mnohdy se o osobu má starat, místo toho na něm začne parazitovat a zvrtne se to až v domácí násilí,“ popisuje nejčastější průběh advokátka zaměřující se právě na případy domácího násilí a rodinného práva. 

Je běžné, že oznamovanost u jakékoli formy domácího násilí není vysoká a v případě seniorů to platí dvojnásob: „Často to násilí popírají. Mají k osobě, která je týrá, silný vztah. A je pro ně těžké si říct a přiznat, že člověk, kterého vychovali, na ně vztáhl ruku, odepírá jim jídlo nebo jim vyhrožuje. Myslí si, že je to jejich selhání,“ vysvětluje Hrdá a dodává, že situace dojde většinou tak daleko, že sami sebe považují za přítěž a ani si neuvědomují, že jsou týráni.

Možnosti staršího člověka, jak se bránit, jsou navíc omezené. Dochází k úbytku fyzických sil, ale i ke změnám v psychice. Navíc si třeba ani nedokáží najít potřebné informace na internetu a podobně. Proto je podle Hrdé důležité, aby si podezřelých situací všímali lidé v jejich okolí a nahlašovali je policii: „A to i proti vůli samotné oběti. Je důležitější, aby nás ten senior neměl rád, protože jsme udělali něco pro jeho záchranu, než abychom mu nepomohli.“

Vzhledem k obavám ze svých tyranů se oběti bojí, že by si je nahlášením případu znepřátelily. „Existuje institut vazby, vykázání, zakázání styku,“ komentuje advokátka způsoby, jak se dá jejich situace řešit. Zdůrazňuje také, že každý senior má v případě jakéhokoli trestného činu právo na advokáta zdarma, na náklady státu.


Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.
TOP
LGBTQ Friendly