Preloader

PODCAST: Střepem jí pořezal vagínu. Pachatel dostal jen podmínku, říká Hrdá

Jsem oběť. Stejně mi nikdo neuvěří. Bojím se. Bude to slovo proti slovu. Pak ho pustí a kdo ví, co se stane. Můžu si za to sama. Uvěří mi? To jsou otázky, které si pokládá oběť. Otázky, které oběť odradí trestný čin oznámit.

Přinášíme další podcastovou sérii s názvem Stop násilí. Na dětech. Na ženách a na mužích. Statistiky jsou totiž neúprosné a čísla drsná: ročně je v České republice spácháno dvanáct tisíc znásilnění. Každý druhý pachatel znásilnění je potrestán jen podmíněným trestem. Tři čtvrtiny pachatelů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí odchází od soudu pouze s podmíněným trestem.

Poslechněte si první díl s názvem Proč oběť mlčí? Nechápeme to. Dokonce tyto oběti podezíráme ze lži. Ptáme se, proč se ozvaly až po několika letech a přemýšlíme, kde je hranice mezi nevhodným chováním a překračováním zákona nebo proč ztrácíme důvěru v systému.

Na tyto otázky odpovídala advokátka Lucie Hrdá, která se specializuje na trestní a rodinné právo a bojuje za oběti domácího a sexuálního násilí. Před dvěma lety spoluzaložila neziskovou organizaci Bez trestu, jež se snaží poukázat na nízké nebo zcela absentující tresty, ale také na zažité předsudky ve společnosti a u soudu.

 


Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.
TOP
LGBTQ Friendly